שיטות טיפול

עבודתי הטיפולית משלבת מספר גישות המותאמות על פי הצרכים הספציפיים של המטופל. לצורך זה אני מצוידת ב"ארגז כלים" ובו שיטות טיפול שונות:

הטיפול הדינמי

שיטת טיפול זו מאפשרת להביא למודעות סיטואציות המתקיימות בהווה ולהבינן תוך חקירת העבר והשפעתו על המציאות העכשווית. ההנחה היא כי דפוסי ההתנהגות שלנו מושפעים מחוויות אותן חווינו בעברנו בשלבים מוקדמים של חיינו, תוך אינטראקציה עם דמויות משמעותיות בחיינו – הורינו, ודמויות משמעותיות נוספות בסביבתנו. הבנה ותובנה לאלו מאפשרת שחרור וניקוי "פצעי העבר" ומובילה אותנו פנויים יותר להתמודד עם ההווה.

הטיפול הקוגנטיבי התנהגותי

שיטה זו דוגלת בכך כי יש בידינו כיום מערכת עקרונות וטכניקות פשוטות יחסית לביצוע, באמצעותן ניתן לשלוט בתנודות הכואבות של מצבי רוח ירודים, ולנטרל את ההשפעה המשתקת שלהם על חיי היום יום.

טכניקות אלה מתמקדות בטיפול בחשיבה המעוותת, מתוך הבנה שרק כאן טמון המפתח לפתרון אמיתי.

הפילוסוף היווני אפיקטטוס הצהיר: "איננו מופרעים על ידי אירועים אלא על ידי ההשקפות שיש לנו עליהם". שיקספיר הביע רעיון דומה באומרו: "כי אין כל דבר טוב או רע אלא החשיבה עושה אותו כך".

הטיפול הקוגניטיבי מתמודד מול כל תופעות הלוואי של החיים המודרניים, החל מהתרגזויות קטנות וכלה בהתמוטטות רגשית. ניתן להיעזר בו במצבי מצוקה תוצרי המציאות כגון גירושין, מוות, כשלון וכדומה. כמו כן ניתן לפתור בו בעיות כרוניות בלתי מוגדרות הנראות כחסרות גורם חיצוני, כדוגמת חוסר ביטחון עצמי, עצבות, עצבנות, רגשי אשמה, אפטיה ועוד.

בעזרת הטיפול ניתן לסייע בבניית הערכה עצמית, שליטה בכעסים, התמודדות עם ביקורת, רגשי אשמה ועצבות, גיבוש עמדה בריאה לגבי אישור חברתי, זוגיות, קריירה ושאיפת שלמות (פרפקטציוניזם).

הטיפול הנרטיבי

הגישה הנרטיבית מאמינה כי האדם בונה את סיפור חייו על פי האמת שלו וכפי שהוא חווה את הדברים. לעיתים סיפוריו על עצמו הם רבי עוצמה ובהם "עלילות נטולות רחמים" ואלו אינם מקדמים אותו. גישה זו מאמינה כי ניתן לעזור לפרט לבנות סיפורי חיים חלופיים, המנוגדים לקודמיהם אשר יסייעו לו בתפקוד והתמודדות חיובית ובונה. גישה זו רואה את הבעיות כחיצוניות לאדם וכמנסות להשפיע עליו באופן שלילי. בעזרת טכניקה מסויימת של הצגת שאלות היא מנסה להרחיק את הבעיות מחיי הפרט. התפישה ע"פ גישה זו היא כי יש להסתכל על הכוחות והיכולות של כל אחד ואחד ולא להתמקד רק בשלילי ובבעייתי.

טיפול באמצעות קלפים, דמיון מודרך, מטפורה

לעיתים אנו מתקשים לבטא את הדברים באופן ורבלי וישיר, מתוך חשש, בושה, מתוך קושי למצוא את המילים המתאימות, קושי להרגיש וכיו"ב, ואנו נזקקים לכלים שיסייעו לנו להביע את הדברים בדרך שונה. באמצעות הקלפים, דמיון מודרך ומטפורה אנו מאפשרים לעצמנו להביע את הדברים באופן השלכתי ובאופן שאינו מילולי וישיר.

טיפול בשיטת האימאגו

טיפול בשיטה זו מתאים לטיפול זוגי כאשר שני בני הזוג שותפים לטיפול. שיטת טיפול זו היא על פי משנתו של הנדריקס . פירוש המלה הלאטינית אימאגו הוא דימוי. ע"פ משנתו, אנו בוחרים בבן זוג שיסייע לנו להחזיר לעצמנו את הבטחון שאיתו נולדנו ובכך להרגיע ולרפא את "פצעי הילדות". אנחנו בוחרים בבן זוג, שהדימוי שלו מזכיר לנו תמונה מוכרת של הורינו, או דמויות משמעותיות שטיפלו בנו בילדותינו. דרך בחירתינו זו, אנו יוצרים למעשה קשר עם אדם הדומה להורינו וסביר שיהיו לו את אותם החסרונות שפצעו אותנו בילדותנו. בעזרתו אנו מצפים "לעשות את התיקון", ע"י התמודדות חוזרת ולרפא את הפצע. גורם נוסף לבחירה ב"דימוי" מסוים הוא- החיפוש המשלים אחר התכונות שלא פיתחנו בעצמנו, כך שתכונות בן הזוג, מהוות השלמות לאישיותינו. מטרת הטיפול בשיטה זו היא לרפא את החסמים ההתפתחותיים של כ"א מבני הזוג, להסיר את ההגנות ולדעת לקבל ולהקשיב. לשם כך כל אחד חייב לספק את הטיפוח שהיה חסר לבן זוגו בילדותו. המטפל מקנה לבני הזוג, את המיומנויות לקיום"דו שיח בין בני זוג" אחר ושונה מזה שהיכירו. מלמד אותם לקבל על עצמם מחויבויות לבן הזוג, למערכת היחסים הזוגית, להביא את התיסכולים אחד בפני השני להפיג את הזעם ולהחזיר את הרומנטיקה. כאשר בני הזוג לומדים איך לנהל דו שיח אמיתי הכולל הקשבה ואמפאתיה, חדלים להאשים זה את זה,ולוקחים אחריות על עצמם ועל הקשר, או אז חוזר להתקיים קשר זוגי שבו אהבה , ריפוי והשלמת החסכים מילדותינו. קשר הממצה את הזוגיות ואת היחיד שבזוגיות זו.

הייחוד של שיטה זו הוא שהעבודה על הקשר נעשית ע"י בני הזוג עצמם- הריפוי טמון בקשר ביניהם. המטפל הוא מאמן בלבד, הנותן את הכלים.